Kontakt

Místo pro Vaše kontaktní údaje.

Extraliga 2014

14.10.2014 NOVINKA extraliga, Trvalý odkaz


Extraliga 2014

               „ahoj kamaráde jdeme na ryby?“, „jasně, jak vidíš letos ligu?“ „hele, já jsem se rozhodl, že jí letos vyhrajeme!“. Takhle nějak jsme přemýšleli o letošním ročníku extraligy kolem půlky března. O tom jestli se nám to povedlo, se dočtete v následujících řádcích.

Stručné informace

               Oproti loňsku se v našem teamu odehrálo několik změn. Naší stabilní sestavu – kapitán Martin svoboda, já (Ondřej Dušek), náhradníky bratry Pánky doplnil mladý, ale nadějný závodník Ondra Havel. Změnil se i název teamu. Přestoupili jsme do MO ČRS Poděbrady a team se tak přejmenoval na Spin Team MO ČRS Poděbrady. Tolik ke změnám a nyní již k jednotlivým kolům.

1.kolo 11-13.7. Litovel – Morava – člověk míní, ryby mění

               Jak je naším dobrý zvykem, vyrážíme až v pátek odpoledne. Cestou trochu bloudíme, dorážíme až těsně před poradou. Vyzvídáme od kluků, jak se jim dařilo během tréninku. Všichni uvádí jednociferná čísla za několik hodin lovu. První prognózy tak nevypadají moc přívětivě.

               Je sobota ráno. Oproti našim zvyklostem se nechávám přemluvit, abych „výjimečně“ (nakonec to tak bylo po většinu sezóny) chytal ráno já. Voda má nic neříkající reliéf:  15-30m široké pomalu tekoucí nadjezí. Během první hodiny mám v boďáku 5 okounů. Což by měla být první čtyřka. Jsem spokojený a dochytávám v pomalejším tempu. Je tu konec prvního kola letošního roku a já dostávám první studenou sprchu. Ze čtyřky je sedmička. Druhé kolo bych měl mít lepší místo. Opět chyba lávky. Za dvě hodiny urputné snahy vymodlím jednoho okounka, což stačí na desítku.

               Odpoledne nastupuje Martin. Asi mu ho mě bylo líto a jeho výsledky 9 a 12 (jeho nejhorší výsledek za posledních několik sezon) sráží naše ambice až na průběžnou 11 příčku!

Na neděli máme údajně jedny z nejhorších kombinací losů. Vždy beru takové informace s rezervou. O to větší radost mám, když ze „špatného“ místa vykouzlím trojku. Druhé kolo je to víceméně paběrkování, kdy jsem si vybral trochu smůly a končím devátý.

Martin se v neděli docela trápil. V prvním kole z průměrného výsledku dokázal také vykouzlit skvělou trojku, ovšem po rotaci odmítl navázat lanko na místě, kde jsem den předtím měřil dvě štiky. Štičí zuby jsou nemilosrdné a tak Martin s dvěma „jednobodkami“ končí na 11 místě.

Při vyhlášení se musím smát. Ligu jsme se rozhodli vyhrát, ale po první kole jsme na POSLEDNÍM MÍSTĚ!

Poháry si tentokrát odváží domů teamy (1) Nástrahy.cz, (2) Jirda team a (3) Favorite team.

2.kolo 22-24.8. Praha – Vltava – Martin jede!

               Na prahu jsme si hodně věřili. Voda, alespoň trochu podobná naší domácí vodě Labi. Po několika letech jsem vyrazil na trénink. Po příjezdu k vodě potkávám několik závodníků. Zprávy typu 2h-1ryba, 3h – jedna ryba, apod. mi moc na náladě nepřidali, přesto plný elánu vyrážím trénovat. Dopadl jsem neslavně. Za tři hodiny vymodlím dva okouny z prochytané vody.

               Nabuzen z tréninku opět nastupuji v sobotu ráno. Vymyšlená strategie funguje tak na půl. Tři ryby stačí na uspokojivou čtyřku. Po rotaci vytahuji okouna na první hod, ale to je ze strany ryb vše. K mému štěstí to stačí na průměrnou šestku. Martin má na odpoledne údajně jedny z nejlepších míst. To se potvrzuje a Martin v sobotu dělá dvě fantastické dvojky! Přišel na to, že místní okouni chtějí poměrně velké rotačky nahazované co nejdál.

               Na neděli jsme měli údajně vylosovaná dobrá místa. Tentokrát ráno chytal Martin. Opět chytal famózně a ještě vylepšil včerejší výsledek na dvojku a jedničku! Když jsem viděl své lovné místo, domníval jsem se, že hozenou rukavici snadno zvednu a zvládnu podobný výsledek. Na své místo jsem se nesl jako pán. Opticky bylo místo jednoznačně nejlepší! Ovšem opak byl pravdou, a jak plynuli minuty závodu, můj úsměv se měnil zoufalství. Ano, dopadlo to, jak čekáte. Vystřihl jsem na TOP fleku zero! Zdravě naštvaný odcházím na druhé místo. Nějakou shodou náhod se mi podařilo přemluvit dva okouny na nějakou šílenost. Stačilo to na 4 a alespoň slabou náplast za předešlý výsledek.

               Především díky Martinovým excelentním výkonům se nám podařilo pražské kolo vyhrát. Druzí skončili kluci z Pure Fishingu a třetí Jirda Team.

3.kolo Dyje – noční můra skutečností

               Na poslední kolo se těšil jen málokdo. Ze všech zdrojů se ozývalo, že je Dyje vyžraná od kormorána. Navíc Ještě týden před závody na ní panoval první povodňový stupeň. Pohled na vodu v pátek podvečer byl (alespoň pro mě) opravdu deprimující. Barva vody připomínala ranní kávu s mlékem a i břehy naznačovali zvýšený stav. Podle pořadatelů i místního starosty (v jehož pensionu jsme byli ubytovaní) však byla voda bez problémů chytatelná.

 Mě se z pátka na sobotu udělalo špatně (pravděpodobně z jídla) a tak do sobotního ranního závodu nastupoval Martin. Během prvního závodu se dohromady chytlo slovy DESET bodovaných ryb. Martin se sedmi ouklejemi dělal pětku!!! V podobném duchu se nesl celý víkend, proto ho nebudu raději podrobně rozepisovat. Extraligové kolo postavené na často cíleném lovu ouklejí je podle mého názoru trochu špatně. Naše víkendové výsledky:

Martin – sobota – 5,8 – neděle – 3,6

Ondra – sobota – 5,8 – neděle – 4,6

Celkově jsme se za toto kolo umístili na čtvrtém místě o jednu bodovanou rybu. Vítězství v tomto těžké závodě uzmuli bratři Čepeláci (Cidlina team), druhý skončil team MO Litovel a třetí příčka spadla do klína Nástrahám.cz

Jak to dopadlo celkově?

Jak jistě tušíte, letošní rok jsme extraligu nevyhráli. S celkovým počtem 142 bodů jsme se umístili na bramborové příčce.  Jestli jsme zklamaní? Ani náhodou! Vždyť po prvním kole jsme byli na padáka! Letošní rok obsahoval opravdu těžké a nevyzpytatelné. Počasí nám také často nepřálo. Vyhrát, ale také padat mohl kdokoliv. Jak to tedy dopadlo?

1.      Jirda team – Špáda, Šimota

2.      Cidlina team – Čepelák, Čepelák

3.      Nástrahy. Cz – Krejča, Vlažný

4.      Spin team MO Poděbrady – Svoboda, Dušek

5.      Pure Fishing Team – Štěpánek, Machálek

6.      Favorite Team – Čáha, Hakl

7.      MO Litovel A – Nykl, Janeček

8.      Daiwa Spinning Boys – Foltýn, Foltýn

9.      MOČRS Choceň – Bačovský, Bezdíček

10.   MUCHO-MACHO – Vojáček, Navrátil

11.   SLATIŇANY – Tichý, Tichý

12.   GEMMA BRNO – Cafourek, Štěpaník

Za Spin team MO Poděbrady

 

Ondřej Dušek                    

Komentář ke článku (0)

RCCC 2014 - až na dno                Závody RCCC patří k jedněm z prestižnějších závodů u nás. Je to velmi specifický závod, kde nevyhrajete žádné peníze a pohár dostanete i poslední závodník. Další jedinečnou vlastností toho závodu je, že se nejedná o klasický závod teamů (dvojic/trojic), ale pouze jednotlivců! Hlavní myšlenkami závodu je podpora mladých rybářů, lov v „klasickém“ stylu kapraření ze břehu a především přátelství. Letošního ročníku se v barvách Daiwy účastnila i moje maličkost. Nebyl bych to já, abych se opět nesmazatelně nezapsal do historie tohoto závodu, ale vše pěkně popořádku.

Středa

               Je 6:15 ráno, ač nerad, zamačkávám budík. Tradiční ranní procedury zvládám ještě v polospánku. Postupně balím všechno potřebné i nepotřebné a kolem druhé odpolední konečně vyrážím směr Kemp Brodský. Jako vždy musím mít něco extra a tak kromě kapráků s sebou vezu i vláčák. Na „Broďáku se údajně vyskytují i velké štiky, tak proč toho nevyužít.

Cesta probíhá jako každá jiná, přece jen pár tisíc kilometrů jsem na závody už najezdil. To ještě netuším, že bude hodně výjimečná. Nikam nespěchám, mám dost času. Ze stereotypu mě vytrhne až kaskadérský úhybný manévr „karavanisty“ jedoucího přede mnou. Jediné co postřehnu je odbočující auto pár metrů ode mě. Instinktivně sešlapuji brzdu. Gumy hvízdají. Je Pozdě! Silný náraz mě na moment naprosto ochromí. Nějakým zázrakem jsem vyvázl prakticky bez zranění a řidič odbočujícího vozidla naštěstí také. Začíná šetření nehody, již za účasti policie. Mé auto je na odpis. Z úvah o všem možném i nemožném mě náhle vytrhává hlas. „Ahoj, nejedeš náhodou na RCCC?“ „Ano, jel jsem, proč?“,, také na něj jedu, pokud ti nic není, tak to tady dořeš, já zatím přeházím věci a můžu tě odvést“. Štěstí v neštěstí, zamnou jel kolega, který měl stejnou cestu.

Do kempu dorážíme ve večerních hodinách. Pár závodníků již sedí v místní hospůdce. Přátelské přivítání, nahlášení u pořadatelů a ihned jdu k výčepu. Potřebuju panáka! Postupem večera se kluci dozvědí o mé nehodě a vydatně se mě snaží podpořit dalšími sklenkami.

Čtvrtek

Kolem druhé ranní odpadávám. K ránu poprvé v životě nedokážu udržet obsah svého žaludku tam, kde má být. Jsem na dně a to závod ani nezačal. Opět jsem měl i trochu štěstí, protože s Jirkou si vylosujeme místa kousek od sebe a nemusíme tak přebírat věci. Ve dvě hodiny odpoledne závod začíná. Z posledních sil nahazuji pruty, stavím bivak a uklízím věci. Na krmení už nemám sílu. Upadám do mrtvolného spánku.  Probouzím se až večer. Žaludek mám stále jako na vodě, navíc mi dochází, že za posledních cca 30 hodin jsem nic nejedl. Horko těžko do sebe dostanu kousek suchého chleba. Chvíli se pokouším i krmit, ale spomba dopadá v příliš velkém kruhu. Nakonec to vzdávám a opět usínám.

Pátek

               Budím se kolem 5 ráno. Již trochu při smyslech snídám a KONEČNĚ začínám tak nějak rybařit. Ryby k mému štěstí do teď moc nešli. Bodovaných ryb (boduje se kapr 75cm+) je vytaženo jen pár. Měním nástrahy za 10mm pop-upy a cca 5 minut po nahození mám dokonce záběr! Kapr má k mé smůle 72cm a tak jsem stále „zerař“. Během dne se mi daří se z mého kolapsu postupně vzpamatovat a pomalu na mě padá i závodní horečka. Tentokrát krmící raketa dopadá, kam chci a postupně navyšuji i počet úlovků. Bohužel bodované ryby se mi stále vyhýbají. O několik míst vlevo sedící kolega mám již kolem 40 ryb a z toho 3 bodované. Zbytek lidí v mém okolí do 10kusů a maximálně dvě bodované. Poměrně rychle se mi daří dohnat okolí v počtu ryb, přesto můj „boďák“ stále zeje prázdnotou. Postupně zkouším většinu fint co znám. Dnes mi udělali radost kluci ze sportcarpu, objednávku mi dovezli takřka do bivaku. Mám tak vánoce v září a nálada se opět zlepšuje.

Je tu večer. Večeře mi nesedla a je mi ZASE špatně! Kluci mi nabízí prášek. S díky přijímám. Opět jsem unavený jako kotě. Nabíjím nejsmradlavější boilí a pelety co mám (na dně se nachází silná vrstva bahna), brodím asi 20m od břehu a posílám montáž co nejdál mi velké PVA dovolí. Do deseti minut mám na oba pruty záběr. Opět se jedna o násáďáky, proto nahazuji již bez PVA, ale stále z vody. Kolem půlnoci mám záběr. Musím pro rybu do vody. Konečně! První body jsou doma. Kapr má 11,30kg. S dobrým pocitem opět brodím studenou vodou a doufám v další záběry. Ty však již nepřichází.

Sobota

               Sobota probíhá již v klasickém závodním duchu. Zkouším různé montáže, prezentace nástrah i vzdálenosti od břehu (Broďák je mělký rybník a 20m od břehu mám vody stále do pasu). Ovšem stále bez valného úspěchu. Dostává se ke mně zpráva, že se zde dnes bude konat svatba. Zprvu to beru s velkou rezervou, ale podezřelý ruch kolem kempu mě vyvádí z omylu. Snažím se vidět věci pozitivně a těším se na družičky. Sedím nedaleko kempu a tak ruch s postupujícím odpolednem roste. Celá akce vyvrcholí večerním ohňostrojem! Opět mám náladu na bodu mrazu. Doufal jsem, že dnes v noci se opět trochu vyšvihnu pořadím další bodovanou rybou. Snažím se cca do druhé ranní, ale poté co v pěti stupních, opět musím do vody nahazovat po záběru dvou násaďáků to vzdávám. Nahazuji pouze ze břehu.

Neděle

               Zapomněl jsem si nařídit budíka a tak vstávám až kolem sedmé. Kolem již panuje čirý ruch. Ptám se, o co jsem přišel. „kamaráde od třetí ráno to jezdí jako blázen, mám další tři bodované kapry!“ Drbu si hlavu a snažím se vše dohnat. Během následujících 3 hodin neodložím prut z ruky. Buď krmím, zdolávám nebo přehazuji. Daří se mi zdolat sedm ryb z toho konečně další bodovanou rybu.

Je tu konec závodu. Vím, že dvě bodované ryby nejsou žádná sláva, ale při pohledu zpět jsem rád, že jsem vůbec byl schopen chytat.

Vyhlášení

               Vyhlášení proběhlo ve výborné náladě. Oceněni byli opravdu všichni. Moje dvě vymodlené ryby stačili na 16ctou příčku. Přiznám se, že přebírání poháru z toto umístění pro mě bylo docela úsměvné. Je paradoxní, že tento pohár bude pro mě mít výjimečnou cenu, především díky spoustě vzpomínek a nových přátel. O tom, že spravedlnost ještě existuje, dokázali i stupně vítězů. Můj „záchránce“ Jirka se umístil na skvělém třetím místě. Tímto bych ještě jednou rád poděkoval pořadatelům a i účastníkům za skvělý závod.

Ondra Dušek (team Daiwa)

Komentář ke článku (0)

Anketa:Co Vás na RCCC nejvíce zaujalo?
A) Podpora mladých rybářů 50%
B) přátelská atmosféra 33%
C) loví pouze jednotlivci 17%
D) míra ryb 0%
E) stejné ceny pro všechny 0%
F) jiné 0%
Hlasovalo 6 čtenářů.

Deeper- budoucnost echolotů nebo módní výstřelek?

14.7.2014 NOVINKA Testy-recenze, Trvalý odkaz
Nahazovací echoloty jsou stále ještě poměrně novým zbožím na pultech obchodů. Přesto již několik tento typ echolotů nabízí. Většina z nich pracuje na principu: Sonda + krabička s displayem velikostně odpovídající menší GPS navigaci, vybavený externí anténou. Dnes si představíme další typ nahazovacích echolotů, který nepotřebuje obrazovku, ale stačí mu pouze Váš chytrý telefon.

Jak to funguje?
                Trendem poslední doby jsou mobilní aplikace (dále app). A protože i rybářský trh musí jít s dobou, přišla firma Deeper s nápadem vytvořit aplikaci, která promění Váš telefon v obrazovku echolotu. Funguje to tak, že si do Vašeho telefonu stáhnete a pomocí bluetouth se spárujete se Sondou.

Postup:
1)stáhnete a nainstalujete aplikaci do Vašeho telefonu.
2)zaptene bluetoth, na display se Vám zobrazí Deeper – XXXX
 3)spárujete obě zařízení
4)otevřete aplikaci, kde se Vám automaticky načte Vaše sonda a nyní již můžete mapovat vodu
(POZOR, aby sonda vysílala signál a mohl proběhnout celý postup, je nutné, aby byla po celou dobu ponořená ve vodě, jinak je vypnutá!!!)

Obsah balení:
                Sonda, neoprenové pouzdro, USB kabel, nástavec pro zásuvky, nástavec pro dobíjení v autě, 3x šroubek s očkem, návod (aj).

Testování
                Poté co jsem otevřel krabici, první velmi dobrý dojem na mě udělalo přehledné uspořádání krabice. Po stažení a instalaci aplikace jsem spustil simulaci a vyzkoušel si všechny funkce. I zde platí příjemná přehlednost menu a intuitivní ovládání.  Rád bych pochválit technickou podporu, která aplikaci dále zdokonaluje a přináší nové aktualizace (v současnosti je dostupná verze 2.0.2).

První zádrhel nastal při prvním párovaní. Jako obvykle jsem odmítl číst manuál a pokoušel se sondu s telefonem párovat rovnou. Pokud se sonda nabíjí, vysílá signál, proto se mi podařilo spárovat zařízení doma, ovšem u vody již nikoliv. Po pár minutách koumání, jsem na správný postup párování nakonec přišel – sonda musí být ve vodě!

Samotné testování probíhalo na všech typech vod.  Od malých zarostlých rybníčků, přes hluboké pískovny až po řeky typu Labe a Vltava. Také jsem se snažil vyzkoušet různá počasí - velká vedra, silný vítr až po mírný déšť (vzhledem k neodolnosti mého telefonu jsem se silných dešťů bál). Velký důraz jsem kladl na rychlost spojení, jeho stabilitu a přesnost zobrazovaných dat.
A výsledky? Prvotní potíže se ztrátou signálu za během vysokých vln vyřešila aktualizace (zde velmi oceňuju práci techniků). Po aktualizaci jsem zaznamenal i lepší vykreslování detailů, jako je struktura dna bahno - světle hnědá a traviny – zelená. Během testování jsem narazil na několik drobných much, které však po konzultaci s distributorem a skrz něj i výrobcem, který (k mému překvapení) prakticky okamžitě začal řešit!

Po půl roce testování a konzultací nastal čas zhodnotit výkon Deeperu.

Nevýhody
                Většina recenzí začíná vychvalováním a pak se zmíní pár „drobných“ zádrhelů, které se nakonec ztratí v záplavě pozitivních vlastností. Já to vezmu z druhého konce. Jako první se podíváme na ty podle mě ne úplně dokonalé detaily.

Váha
                Deeper mi byl prezentován jako nahazovací echolot primárně určený k přívlači, feedreu, případně plavané. Proto mě zarazila jeho poměrně vysoká váha oproti konkurenci: 94g. Feedristé si s touto vahou ještě poradí, ovšem málokterý vláčkař chce k vodě brát extra prut na echolot, pokud zrovna nejde k vodě s těžkou výzbrojí na sumce či velké štiky.

Barva
                Uznávám, že černá barva je nyní v módě a neláká tolik dravce, bohužel za špatného světla či větších vln se sonda poměrně špatně na hladině hledá a je nutné jí popotahovat k zjištění polohy. Po konzultaci s distributorem a následně výrobcem, by mělo na pulty přijít víčko vyvedené ve žluté barvě a problém tak odstranit.

Klady
                Deeper není dokonalý, ale s naprosto čistým svědomím mohu říci, že za půl roku mého testování udělali výrobci velký kus práce ve vývoji a odstranění závad. Tento aktivní postoj považuji za velké plus značky. V našich končinách se s takto aktivním přístupem výrobce setkáte opravu málokdy.

Bezporuchovost

                Zdá se to jako samozřejmost, ovšem opak je pravdou. Nahazovací echoloty jsou stále ještě v plenkách a od prodejců se mi podařilo zjistit, že až 30% výrobků se reklamuje, kvůli technické závadě. Většina se řeší výměnou, ovšem i tak to jsou nepříjemné komplikace. Po komunikaci se zastoupením Deeperu jsem byl překvapen, že zde se technické problémy objevují minimálně - údajně kolem 7 % a ty se zatím vždy řešili výměnou kus za kus.

Praktičnost
                Velmi se mi líbí nápad, párování s telefonem, na kterém můžete dnes dělat již prakticky cokoliv. Není potřeba žádná další obrazovka. Jednoduše uvážete sondu a mapujete. Dále bych sem zařadil praktické neoprenové pouzdro na sondu, což opět snižuje složitost přepravy a zároveň snižuje riziko poškození během ní.

Kompatibilnost
                Sonda disponuje myslím, že dnes se již dá říct klasickým konektorem, kompatibilním například se smartphony Sony. V balení tak dostáváte i nabíječku do auta pro Váš telefon (tento konektor disponuje Dvěma USB konektory a tak lze nabíjet telefon i sondu zároveň). Pokud víte, že budete potřebovat dobíjet sondu nebo telefon, stačí Vám pouze Jedna nabíječka.

Materiál

                Pouze krátká zmínka ovšem důležitá. Opriti konkurenci je vnější obal vyroben z bytelnějšího plastu, který lépe odolá nárazům a pádům.

Další vlastnosti a funkce


                Zde bych se rád zastavil u věcí, které jsou podle mě dvousečnou zbraní, případně je nelze zařadit ani do jedné kategorie.

Tvar

Koule se na první pohled jeví jako ideální tvar, žádné hrany, snižují riziko poškození a dobře se drží. Také na rozdíl od konkurence, se vždy zastaví ve správné poloze. U konkurence, která má tvary podobné lodičkám se mi stávalo, že se přetáčeli nebo dokonce zamotávali při náhozu a tak nemohli pracovat. Zádrhel nastává, pokud chcete sondu rychleji vytáhnout z vody. NEhydrodynamický tvar, vyšší hmotnost a větší ponor dávají v součtu poměrně silný odpor.

Manuál v AJ

V krabici dostanete tištěný pouze anglický manuál. I zde nám výrobce vyšel vstříc a kompletní manuál v češtině a slovenštině je volně ke stažení.

Historie
                Opravdu užitečná funkce, kdy zmůžete prohlédnout reliéf dna, který echolot zaznamenával během posledních 5,10 či 15minut.

Kalendář/propojení se sociálními sítěmi
                Někdy méně znamená více. Funkce kalendáře a připojení k sociálním sítím shledávám jako téměř zbytečné. Kalendář aktivity ryb považuji za přešlap.
Ve spojení se sociálními sítěmi, také nespatřuji žádnou výhodu (málokdo pověsí na Facebook fotku lavice plné ryb, když je zaznamenávána i jeho přesná poloha). Ovšem pro někoho to může být užitečná funkce.
(pro připojení se sociálním sítěmi nutnost připojení k internetu)

Fotoaparát
                Funkce Vás přesměruje na fotoaparát vašeho telefonu. Nespatřuji v ní žádné zvláštní výhody. Mohla být klidně vypuštěna.

Počasí

Velmi užitečná funkce. Její přesnost srovnatelná se samostatným aplikacím zobrazujícím počasí (Aladin, Meteor), pomocí GPS (nutno mít zapnutou), určí přímo vaši polohu, aktuální počasí a předpověď na pět dní.
(nutnost internetu v telefonu)

Poznámky

Tato funkce umožňuje vést si jakýsi deník či poznámky. Lze jej doplnit fotku, popiskem lokací atd. Já osobně jsem poznámky využíval, pouze pro zapisování poznatků během testování.


Mapy

Služba určování polohy, lovných míst obchodů atd. Využívá Googlemaps a tím pádem Vás najde po celém světě. Její služby jsou využitelné pro lokalizaci na neznámých revírech, případně v zahraničí. (možnost zobrazení obchodů, míst k rybaření, přístavišť, parkovišť a ,,piknik“ (???).
(nutnost připojení k GPS - zdarma)


Smart imaging – vykreslování dna

                Na počátku nabízela aplikace pouze základní vykreslování dna, bez možnosti zjištění jeho struktury. Poslední aktualizace přidala další zobrazování. Nyní máme na výběr ze základního zobrazení – celý reliéf jednou barvou, bez členění a z detailního zobrazení, které nám zobrazuje i strukturu: zelená-rostliny, světle oranžová tvrdé dno, následné tmavší odstíny znázorňují měkčí podklad (bahno, nános listí, atd.).

Nastavení

Deeper má poměrně širokou škálu možností nastavení. Jeho menu je přehledné a intuitivní. Lze nastavovat jednotky (metrické, Fahrnaheit, Fathomy) a frekvenci (90kHz – široký úhel vyzařování/290kHz úzký úhel vyzařování). Dále jsou zde alarmy hloubky (minimální/maximální), samozřejmě alarmy ryb (malé velké střední – zde bych konečně uvítal popsání rozměrů pro jednotlivé úrovně velikosti), dále již zmiňovaná Historie, jas obrazovky a simulaci.

Souboj v praxi

                Delší dobu jsem přemýšlel, jak ověřit správnost zobrazování Deeperu a konkurence. Řešení je jednoduché, Do karabinky lanka (doporučuji jej používat vždy, kvůli možným útokům dravců, především štik) jsem připnul obě sondy. Deeper vykrsloval pozvolně stoupající dno z 1,9m do 1,4m. Konkurenční výrobek zobrazoval zvlněný reliéf často s hloubkami až 5,6m. Byl jsem takovými rozdíly opravdu překvapen, proto jsem proházel dno markerem.  Zobrazení Deeperu bylo správně +/- 10cm. Rušení signálu jsem vyloučil následným použitím každé sondy samostatně. Konkurenční sonda je tak na již druhé (!!!) reklamaci.

Hodnocení

                Deeper je první svého druhu a tak není s čím reálně porovnávat. Jediná možnost srovnání se nabízí s konkurencí využívající samostatný přijímací systém a obrazovku. Za předpokladu, že si pořídíte pouzdro na telefon, které lze upnout na předloktí (otázka 200,-) jeví se mi Deeper praktičtější, kdy mám obě ruce volné k manipulování s prutem a současně jsem schopný sledovat display. Měl jsem možnost porovnání s levnější konkurencí. Pokud pominu již zmiňované „volné ruce“ deeper má více funkcí, vykreslování dna se mi jeví komplexnější - ostřejší (přece jen display telefonu má lepší rozlišení, než display echolotu) a citlivější. Další (přece jen) výhodou je již zmiňovaný tvar., Sonda Deeperu vždy správně „sedí“ na hladině, nepřeklápí se či dokonce nemotá, což se o konkurenci říct nedá. Ta naopak vyhrává ve váze (cca 30g), kde můžu k obsluze použít prut nižší gramáže. Dosah obou zařízení byl v praxi +/- stejný. (do té doby než kolega sondu „vytunil“ a nainstaloval homemade anténu, poté měla konkurence dosah vyšší, ovšem paradoxně menší hmotnost bránila delším náhozům a výsledek zůstal tak stejný).
                Za půl roku testování mi Deeper ušetřil spoustu práce především na menších zarostlých vodách, kde není možnost použít člun a markrování je obtížné (překážky ve vodě, stulíky, aj). Na můj vkus se sonda dlouho páruje s telefonem (cca 10-20s), ovšem potom je spojení již trvalé (u konkurence jsem se setkával s občasným vypadáváním signálu) a sonda se sama vypíná po dvou minutách mimo vodu. Během cca 30 použití (doba jednoho používání 15min až 4h) jsem 2x zaznamenal potíže se ztrátou signálu, vždy během slabé baterky telefonu, proto doporučuji nechodit k vodě s vybitou baterkou, protože i funkce bluetoth baterku poměrně rychle vybíjí. Výdrž samotné sondy je opravdu velká (sondu nabíjel pouze dvakrát).  Výdrž baterky je 4-5h! (takou výdrž nemá většina telefonu se zapnutým bluetoth).
                Tradiční otázka ceny a výkonu je podle mého názoru zbytečná. Cena Deepru se pohybuje přibližně na úrovni nejvyšších řad konkurence a je tak na zákazníkovi, zdali chce echolot párovaný s telefonem či extra zařízení navíc.

 

Komentář ke článku (4)

MS v přívlači 2014 Bulharsko - aktuální info


Zdravím, všechny příznivce přivlače. Rád bych se pokusil Vám touto cestou přiblížit právě probíhající mistrovství světa v lovu pstruhu přívlačí v Bulharském Asenovgradu na řece Chaye.

STŘEDA:
         S mým kolegou Martinem odjíždíme z Poděbrad v jednu hodinu ráno. Sraz je v Ořechově poblíž Brna ve 4 hodiny ráno. Po nekonečné cestě plné deště ( v Srbsku by se snad dalo i mluvit o záplavách) a kolon díky spadlých sutinám na silnici rovež v srbsku a složitém čekání na Bulharských celnicích dorážíme konečně do Asevgradu místní čas ukazuje něco před půl jedenáctou večer. Rychlá večeře a většina znás jde dohnat spánkový deficit.

Složení reprezentace:
trenér: Jiří Špáda
manažer: František Cafourek
závodníci: Michal a Tomáš Čepeláci, Ota Hlaváč a Martin Svoboda
asistenti: Milan Měsíček, Martin Foltýn, Honza Kropáček, Pavel Vokál, David Vojáček a moje maličkost Ondřej Dušek.

 ČTVRTEK:
Po krátkém spánku a vydatné snídani jsme vyrazili na prohlídku vody. Proti závodu Trout Union Cup, který zde proběhl cca před měsícem je voda zvedlá asi o 10 -15cm a mírně přikalená. V současné době (tj. po třetí hodině odpolední) kluci řeší strategii, která se buď potvrdí nebo vyvrátí na zítřejším tréninku. Také připravujeme nové nástrahy optimalizované pro tuto vodu, zatím však  jsou TOP SECRET. :).

PÁTEK:
V 9:00 začal oficiální trénink.  Většina z nás začínala na sektoru D, případně B. Ryb se chytalo poměrně málo průměrně mohl mít náš team 2-4 ryby na závodníka. Já osobně jsem patřil do té horší poloviny a dva duháčci (překvapivě nikoli potočáci) nebyl výsledek podle mých představ. Bohužel nebo bohudík zítra jsem pouze v roli asistenta.
Po obědě následovala porada kapitánů a losování. Na nový systém losování nadávala většina teamů. Doplatili jsme na to i my. Konkrétně Masrtin Svoboda vyfasoval výběhy 8,17,15,5 což je je druhá nejhorší kombinace v sektoru. Hůře jsou na tom u nás pouze slováci, kdy Juraj Smatana má součet výběhů 47, nadruhou stranu jsou teamy, které mají součet 25 na 4 kola!!! V půl sedmé večer proběhlo slavnostní zahájení, kde byla nejhroší (cca 10 lidí) divácká účast za posledních několik let. Nakonec největší "atrakcí" především pro závodníky, byl a je team z Mongolska, který je na mistrovství vůbec poprvé. Co jsem měl možnost s nimi hovořit jsou to velmi milý a vstřícní lidé. Držte nám zítra palce!
Bohužel fotky budou vloženy až k zítřku.

SOBOTA:
S Martinem jsme již tradičně dostali tu nejhorší možnou kombinaci špatných výběhů a sektor smrti - D.  V prvním kole Martin poté co se dostal na dobré "štonty" chytil celkem 11 ryb. Další kola stručně: 0,3,1 což v celkovém součtu stačilo bohužel až na dvanáctou příčku. Ostatní kluci na tom nebyli o moc líp. Oto Hlaváč 8, Tomáč Čepelák - 16, Michal Čepelák 6. Po prvním dnu se náš team usadil na 11 příčce a zítra budem útočit ze zadních pozic. Trošičku nerad musím potěšit naše slovenské kamarády, kteří vychytali velmi přesvědčinou jedničku a mají našlápnuto na medaily.

NEDĚLE:
v neděli proběhlo změn v sestavě. Tomáše Čepeláka střídal David Vojáček. Martinovi tak semnou dělal asistenta právě Tomáš Čepelák. Což pro nás bylo značnou výhodou a zároveň i cenná zkušenost. Při losování jsme dostali opět velmi špatné výběhy, což už bylo nad naší trpělivost a konzultovali jsme systém losování s vedením FIPSu. Ti uznali, že se někde stala chyba a mi dostali o něco lepší losy.  Černého petra v podobě sektoru D si pro dnešek vybral Ota Hlaváč. Martin bojoval na sektoru C, Michal Čepelák sektror B a David Vojáček si odbil svoji premiéru na sektrou A. Dnes se nám dařilo o něco lépe. Martin po těžkém boji skončil o půl bodu 8 (jinak by to byla 5). David Vojáček umístěním 15,  Dnes jsme tak byli o něco úspěšnější než včera, bohužel v celkovém umístění se to nepromítlo a Česká výprava tak zůstala na jedenáctém místě.

Naprosto famózní výkon předvedli naši Slovenští "bratři", kteří se stali mistry světa. Jejich čtení voda a spolupráce asistentů se závodníky byla na špičkové úrovní. Co se týká českého týmu, kluci do toho dali opravdové maximum, ovšem je vidět, že české ligy včetně extraligy jsou postaveny jinek než MS a byohužel se to projevilo při MS.  Jak řekl jeden člen čského teamu v souvislosti se skvělými výsledky z minulých let: ,,svět nás nejen dohnal, ale i předehnal".
 

Průměrná známka: 1,00

Komentář ke článku (0)

Daiwa Exist

7.3.2014 NOVINKA Testy-recenze, Trvalý odkaz

Exist, nejvyšší řada navijáků do Daiwy. Nabušený nejmodernějšími technologiemi. Patří k absolutní špičce mezi přívlačovými navijáky. Jedná se o jeden z nejdražších, ne-li nejdražší sériově vyráběný naviják dostupný v našich končinách. Většina z nás nikdy nedostane možnost se s tímto navijákem podívat k vodě. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl být jedním z „vyvolených“ a vyzkoušet, respektive otestovat Exist v praxi u vody (bohužel na omezenou dobu

Základní technická stránka

·         Testovací model: 3012

·         Počet ložisek: 12

·         Převodový poměr: 4,8:1

·         Kapacita: 200/0,23mm

·         Návin na jednu otočku: 81cm
hmotnost: 230g (!!!)

První dojmy

                První myšlenka, která mě napadla, když jsem poprvé vzal Exist do ruky byla, že bych za něj mohl mít slušně vybavení počítač, dva iPhony nebo třeba ojetou škodu Felicia. Na první zatočení jsou z navijáku moderní technologie doslova cítit. Samozřejmě vyvstává otázka, jestli naviják za ty peníze opravdu stojí a zdali je naviják opravdu tak dokonalý jak se prezentuje.

                K dispozici jsem měl největší model z nabídky (3000). Tím se dostávám k první zvláštnosti. Na svojí velikost má Exist poměrně malé tělo, ale nadstandardně velkou cívku. Tato vlastnost je typická pro kaprové big pit navijáky a speciální Matchové navijáky s rychlým převodem pro přívlačové navijáky je tento styl konstrukce poněkud netypický.

TEST

Exist je výjimečný naviják, a tak výjimečně opustím od tradičního konceptu a „tabulku pravdy“ si ukážeme již nyní. Je to proto, že naviják byl testován opravdu pod drobnohledem a nic než dokonalost jsem netoleroval. Z tohoto důvodu jednotlivé vlastnosti bych rád rozebral podrobněji než obvykle.

klady

zápory

+ perfektní chod

- vysoká cena

+ kvalitní brzda UTD

- absence náhradní cívky

+ Nulové vůle

- design

+ vynikající překlapěč

-Slabší převody

+ zapouzdření mag sealed

-Pokládání vlasce

Nízká váha

Negativa

Jako první se podíváme na jeho vlastnosti, které nesplnili moje očekávání. Předem musím upozornit, že i záporné vlastnosti jsou často o krok napřed před nejbližší konkurencí, ALE nejsou z mého pohledu tak dobré, jak bych si z pohledu zákazníka představoval.

1.       Vysoká cena
           Cena bezesporu vysoká je. Otázka zní, je cena odpovídající kvalitě nebo se jedná jen o předraženou hračku? Za sebe říkám, že kdyby k navijáku byla náhradní cívka, případně cena se pohybovala kolem 25 000,-, měl by Exist bezesporu skvělý poměr cena/výkon.

2.       Absence náhradní cívky
         
Absence náhradní cívky výrazně snižuje nejen užitnou hodnotu navijáku, ale částečně i jeho výjimečnost. Když už u většiny ostatních navijáků náhradní cívka v balení není, právě zde být měla.

3.       Design
      
Design je samozřejmě věcí osobního vkusu. I za předpokladu, že se nebavíme pouze o vnějším vzhledu, ale zacházíme hlouběji, stále mi uniká význam všech těch nesourodých dílů. Vypadá to, jako by byl poskládaný z dílů, které k sobě vůbec nepatří. V té záplavě dílů nespatřuji ani žádné praktické využití. Přehršel ostrých hran si naopak přímo říká o poškození. Lesklé plochy jsou doslova magnetem na otisky prstů, které jsou velmi dobře vidět. Všechna snaha o snížení množství materiálu (hmotnosti) přišla vniveč nesmyslnou kvantitou součástí a velkého množství šroubků. Pokud by inženýři použili polovinu šroubků a jen dvě třetiny dílů, jistě by vzniklo velkolepé dílo, z tohoto chaosu jsem upřímně zklamaný.

4.       Převody

       Na první zatočení má naviják skvostný, strojově přesný chod, který vzbuzuje důvěru. Ta bohužel trvává pouze při malém zatížení navijáků. Na rozdíl od nového Certatu postrádají sílů.  Proudnější úseky řek, případně nástrahy s větším odporem dávají Existu poněkud zabrat. Náročnější přívlač mě s ním nebavila a neměl jsem v naviják důvěru.

5.       Pokládání vlasce

       Nyní zacházím do opravdových detailů. Exist má velmi kvalitní pokládání vlasce, ovšem není tak přesné, jak požaduji. Přibližně ve dvou třetinách od vrchu cívky mírně nedotáčí. Slovem „mírně“ mám na mysli přibližně půl milimetru, což mu může nemalá část konkurence tiše závidět, ale od daiwy a především Existu očekávám v tomto směru 100% přesnost.

 

Pozitiva

1.       Chod
        Jak jsem již zmínil, naviják má velmi důvěryhodný, přesný a tichý chod za určitých podmínek. Osobně jsem naviják nejraději a nejvíce používal při pstruhové přívlači. Velmi dobře se mi s ním také chytalo i na středně velké gumové nástrahy (do cca 12cm) a wobblery do  8cm s malým nořítkem. V těchto situacích je opravdovým potěšením s navijákem chytat.

2.       UTD brzda

Po zkušenostech například s Certatem jsem se domníval, že hranice kvality brzd navijáků již prakticky není kam posunout. Mýlil jsem se. UTD brzda je ta nejpřesnější a nejcitlivější brzda, s jakou jsem u navijáku setkal. Pokud bych měl vyzdvihnout jedinou vlastnost Existu byla by to právě ona. Umožňuje opravdu exaktní nastavení. Dovoluje utáhnout jí na samotné hranice vlasce, aniž by hrozilo jeho přetržení. Ostatní brzdy vždy mají určité zpoždění při reakci na tah. To se Vám u existu nestane!

3.       Vůle + slícování dílů
               Jednoduše nulové. Od té doby co daiwa zavedla svoje šroubovací kličky, jsem si u navijáků s původním typem utahování kličky začal více všímat její vůle. Ať se výrobci snaží sebe víc, u běžného typu uchycení (kdy se klička protahuje skrz tělo a utahuje na druhé straně těla navijáků) bude vždy alespoň minimální vůle. Ta u šroubovaného závitu jednoduše odpadá. Asi největší vůli mají navijáky v uchycení rotoru. Ta se vyskytuje i u vyšších řád navijáků! I zde je exist o krok napřed. Vůbec poprvé jsem měl možnost vyzkoušet naviják, který vůli na rotoru NEMĚL!
             Slícování. V tabulce pravdy jsem jej nezmiňoval, protože toto považuji již za standard, navijáků s pětimístnou cenovkou. Jednotlivé díly existu sice vypadají, že k sobě nepatří, ovšem jejich slícování je opravdu přesné a kvalitní.

4.       Překlapěč
         
Nemalé množství navijáků končí v servisech s porouchaným překlapěčem. Ten je buď zbytečně silný (což velmi stěžuje překlápění kličkou) nebo naopak slabý a překlapěč nekončí ve správné pozici. Inženýři si u existu dali na překpěči záležet a exist má jeden z nejlepších překlapěčů vůbec. Překlápění otočením kličkou je velmi plynulé a klička se nijak nezasekává v bodě překlápění a nevyžaduje zvýšení síly během pohybu kličky.

5.       Zapozdření mag sealed

        Technologie mag sealed je založená na magnetickém oleji, který brání vniknutí vody a nečistot do těla navijáků. Na internetu je poměrně dost videi i nákresů, kde je vidět efektivnost tohoto „zázračného“ oleje v praxi. Nový exist má magnetickým olejem uzavřené nejen tělo, ale i rolničku. Tuto technologii považuju za jednu z nejvýznamnějších technologií v oblasti životnosti navijáku za posledních několik let.

Váha navijáku

                Váhu navijáku jsem záměrně vyčlenil. Je to dvousečná zbraň. Na jedné straně máme fantasticky lehký naviják. Hmotnost 3000 existu je neuvěřitelných 230g! Této hmotnosti často nedosahují ani navijáky velikosti 2000. Ano, úžasná vlastnost, má jeden drobný háček. Abychom optimálně vyvážili naši sestavu, budeme muset sáhnout i po opravdu lehkém prutu.  Zde máme dvě varianty: a) pokud chceme používat delší prut, měl by být opravdu lehký, kvalitní a pravděpodobně drahý. Já jsem používal Morethan Shad Shaker II, který váží 140g při 2,7m. Tato kombinace byla optimální. Ovšem třeba v kombinaci se Shogunem 30MHS (3m a 175g) již byla váha prutu cítit a set byl nevyvážený.
                 b) použít kratší prut. Touto cestou jsem se po několika pokusech vydal já. Exist je natolik lehký, že velmi dobře sedí například Shad Casteru, ze série Generation Black. Hmotnost celého sedu je tak menší než 400g! Opticky toto spojení velký naviják + krátký prut působí na někoho trochu těžkopádně, ale v praxi je set perfektně vyvážen a je radost s ním chytat.

Závěr

                Zbývá celé mé povídání sumarizovat. Exist patří bezesporu mezi opravdu úzkou špičku. Je výjimečný téměř ve všech ohledech. Jeho kvality jsou naprosto zřejmé, ovšem požadujete-li naprostou dokonalost, budete si muset ještě chvíli počkat. Při lehké přívlači mu k dokonalosti chybí jen malý krůček. Při náročnějších podmínkách dýchá Existu na záda nový Certate a v několika ohledech ho i předčí.

 

Průměrná známka: 2,00