Kontakt

Místo pro Vaše kontaktní údaje.

Deeper- budoucnost echolotů nebo módní výstřelek?

14.7.2014 NOVINKA Testy-recenze, Trvalý odkaz
Nahazovací echoloty jsou stále ještě poměrně novým zbožím na pultech obchodů. Přesto již několik tento typ echolotů nabízí. Většina z nich pracuje na principu: Sonda + krabička s displayem velikostně odpovídající menší GPS navigaci, vybavený externí anténou. Dnes si představíme další typ nahazovacích echolotů, který nepotřebuje obrazovku, ale stačí mu pouze Váš chytrý telefon.

Jak to funguje?
                Trendem poslední doby jsou mobilní aplikace (dále app). A protože i rybářský trh musí jít s dobou, přišla firma Deeper s nápadem vytvořit aplikaci, která promění Váš telefon v obrazovku echolotu. Funguje to tak, že si do Vašeho telefonu stáhnete a pomocí bluetouth se spárujete se Sondou.

Postup:
1)stáhnete a nainstalujete aplikaci do Vašeho telefonu.
2)zaptene bluetoth, na display se Vám zobrazí Deeper – XXXX
 3)spárujete obě zařízení
4)otevřete aplikaci, kde se Vám automaticky načte Vaše sonda a nyní již můžete mapovat vodu
(POZOR, aby sonda vysílala signál a mohl proběhnout celý postup, je nutné, aby byla po celou dobu ponořená ve vodě, jinak je vypnutá!!!)

Obsah balení:
                Sonda, neoprenové pouzdro, USB kabel, nástavec pro zásuvky, nástavec pro dobíjení v autě, 3x šroubek s očkem, návod (aj).

Testování
                Poté co jsem otevřel krabici, první velmi dobrý dojem na mě udělalo přehledné uspořádání krabice. Po stažení a instalaci aplikace jsem spustil simulaci a vyzkoušel si všechny funkce. I zde platí příjemná přehlednost menu a intuitivní ovládání.  Rád bych pochválit technickou podporu, která aplikaci dále zdokonaluje a přináší nové aktualizace (v současnosti je dostupná verze 2.0.2).

První zádrhel nastal při prvním párovaní. Jako obvykle jsem odmítl číst manuál a pokoušel se sondu s telefonem párovat rovnou. Pokud se sonda nabíjí, vysílá signál, proto se mi podařilo spárovat zařízení doma, ovšem u vody již nikoliv. Po pár minutách koumání, jsem na správný postup párování nakonec přišel – sonda musí být ve vodě!

Samotné testování probíhalo na všech typech vod.  Od malých zarostlých rybníčků, přes hluboké pískovny až po řeky typu Labe a Vltava. Také jsem se snažil vyzkoušet různá počasí - velká vedra, silný vítr až po mírný déšť (vzhledem k neodolnosti mého telefonu jsem se silných dešťů bál). Velký důraz jsem kladl na rychlost spojení, jeho stabilitu a přesnost zobrazovaných dat.
A výsledky? Prvotní potíže se ztrátou signálu za během vysokých vln vyřešila aktualizace (zde velmi oceňuju práci techniků). Po aktualizaci jsem zaznamenal i lepší vykreslování detailů, jako je struktura dna bahno - světle hnědá a traviny – zelená. Během testování jsem narazil na několik drobných much, které však po konzultaci s distributorem a skrz něj i výrobcem, který (k mému překvapení) prakticky okamžitě začal řešit!

Po půl roce testování a konzultací nastal čas zhodnotit výkon Deeperu.

Nevýhody
                Většina recenzí začíná vychvalováním a pak se zmíní pár „drobných“ zádrhelů, které se nakonec ztratí v záplavě pozitivních vlastností. Já to vezmu z druhého konce. Jako první se podíváme na ty podle mě ne úplně dokonalé detaily.

Váha
                Deeper mi byl prezentován jako nahazovací echolot primárně určený k přívlači, feedreu, případně plavané. Proto mě zarazila jeho poměrně vysoká váha oproti konkurenci: 94g. Feedristé si s touto vahou ještě poradí, ovšem málokterý vláčkař chce k vodě brát extra prut na echolot, pokud zrovna nejde k vodě s těžkou výzbrojí na sumce či velké štiky.

Barva
                Uznávám, že černá barva je nyní v módě a neláká tolik dravce, bohužel za špatného světla či větších vln se sonda poměrně špatně na hladině hledá a je nutné jí popotahovat k zjištění polohy. Po konzultaci s distributorem a následně výrobcem, by mělo na pulty přijít víčko vyvedené ve žluté barvě a problém tak odstranit.

Klady
                Deeper není dokonalý, ale s naprosto čistým svědomím mohu říci, že za půl roku mého testování udělali výrobci velký kus práce ve vývoji a odstranění závad. Tento aktivní postoj považuji za velké plus značky. V našich končinách se s takto aktivním přístupem výrobce setkáte opravu málokdy.

Bezporuchovost

                Zdá se to jako samozřejmost, ovšem opak je pravdou. Nahazovací echoloty jsou stále ještě v plenkách a od prodejců se mi podařilo zjistit, že až 30% výrobků se reklamuje, kvůli technické závadě. Většina se řeší výměnou, ovšem i tak to jsou nepříjemné komplikace. Po komunikaci se zastoupením Deeperu jsem byl překvapen, že zde se technické problémy objevují minimálně - údajně kolem 7 % a ty se zatím vždy řešili výměnou kus za kus.

Praktičnost
                Velmi se mi líbí nápad, párování s telefonem, na kterém můžete dnes dělat již prakticky cokoliv. Není potřeba žádná další obrazovka. Jednoduše uvážete sondu a mapujete. Dále bych sem zařadil praktické neoprenové pouzdro na sondu, což opět snižuje složitost přepravy a zároveň snižuje riziko poškození během ní.

Kompatibilnost
                Sonda disponuje myslím, že dnes se již dá říct klasickým konektorem, kompatibilním například se smartphony Sony. V balení tak dostáváte i nabíječku do auta pro Váš telefon (tento konektor disponuje Dvěma USB konektory a tak lze nabíjet telefon i sondu zároveň). Pokud víte, že budete potřebovat dobíjet sondu nebo telefon, stačí Vám pouze Jedna nabíječka.

Materiál

                Pouze krátká zmínka ovšem důležitá. Opriti konkurenci je vnější obal vyroben z bytelnějšího plastu, který lépe odolá nárazům a pádům.

Další vlastnosti a funkce


                Zde bych se rád zastavil u věcí, které jsou podle mě dvousečnou zbraní, případně je nelze zařadit ani do jedné kategorie.

Tvar

Koule se na první pohled jeví jako ideální tvar, žádné hrany, snižují riziko poškození a dobře se drží. Také na rozdíl od konkurence, se vždy zastaví ve správné poloze. U konkurence, která má tvary podobné lodičkám se mi stávalo, že se přetáčeli nebo dokonce zamotávali při náhozu a tak nemohli pracovat. Zádrhel nastává, pokud chcete sondu rychleji vytáhnout z vody. NEhydrodynamický tvar, vyšší hmotnost a větší ponor dávají v součtu poměrně silný odpor.

Manuál v AJ

V krabici dostanete tištěný pouze anglický manuál. I zde nám výrobce vyšel vstříc a kompletní manuál v češtině a slovenštině je volně ke stažení.

Historie
                Opravdu užitečná funkce, kdy zmůžete prohlédnout reliéf dna, který echolot zaznamenával během posledních 5,10 či 15minut.

Kalendář/propojení se sociálními sítěmi
                Někdy méně znamená více. Funkce kalendáře a připojení k sociálním sítím shledávám jako téměř zbytečné. Kalendář aktivity ryb považuji za přešlap.
Ve spojení se sociálními sítěmi, také nespatřuji žádnou výhodu (málokdo pověsí na Facebook fotku lavice plné ryb, když je zaznamenávána i jeho přesná poloha). Ovšem pro někoho to může být užitečná funkce.
(pro připojení se sociálním sítěmi nutnost připojení k internetu)

Fotoaparát
                Funkce Vás přesměruje na fotoaparát vašeho telefonu. Nespatřuji v ní žádné zvláštní výhody. Mohla být klidně vypuštěna.

Počasí

Velmi užitečná funkce. Její přesnost srovnatelná se samostatným aplikacím zobrazujícím počasí (Aladin, Meteor), pomocí GPS (nutno mít zapnutou), určí přímo vaši polohu, aktuální počasí a předpověď na pět dní.
(nutnost internetu v telefonu)

Poznámky

Tato funkce umožňuje vést si jakýsi deník či poznámky. Lze jej doplnit fotku, popiskem lokací atd. Já osobně jsem poznámky využíval, pouze pro zapisování poznatků během testování.


Mapy

Služba určování polohy, lovných míst obchodů atd. Využívá Googlemaps a tím pádem Vás najde po celém světě. Její služby jsou využitelné pro lokalizaci na neznámých revírech, případně v zahraničí. (možnost zobrazení obchodů, míst k rybaření, přístavišť, parkovišť a ,,piknik“ (???).
(nutnost připojení k GPS - zdarma)


Smart imaging – vykreslování dna

                Na počátku nabízela aplikace pouze základní vykreslování dna, bez možnosti zjištění jeho struktury. Poslední aktualizace přidala další zobrazování. Nyní máme na výběr ze základního zobrazení – celý reliéf jednou barvou, bez členění a z detailního zobrazení, které nám zobrazuje i strukturu: zelená-rostliny, světle oranžová tvrdé dno, následné tmavší odstíny znázorňují měkčí podklad (bahno, nános listí, atd.).

Nastavení

Deeper má poměrně širokou škálu možností nastavení. Jeho menu je přehledné a intuitivní. Lze nastavovat jednotky (metrické, Fahrnaheit, Fathomy) a frekvenci (90kHz – široký úhel vyzařování/290kHz úzký úhel vyzařování). Dále jsou zde alarmy hloubky (minimální/maximální), samozřejmě alarmy ryb (malé velké střední – zde bych konečně uvítal popsání rozměrů pro jednotlivé úrovně velikosti), dále již zmiňovaná Historie, jas obrazovky a simulaci.

Souboj v praxi

                Delší dobu jsem přemýšlel, jak ověřit správnost zobrazování Deeperu a konkurence. Řešení je jednoduché, Do karabinky lanka (doporučuji jej používat vždy, kvůli možným útokům dravců, především štik) jsem připnul obě sondy. Deeper vykrsloval pozvolně stoupající dno z 1,9m do 1,4m. Konkurenční výrobek zobrazoval zvlněný reliéf často s hloubkami až 5,6m. Byl jsem takovými rozdíly opravdu překvapen, proto jsem proházel dno markerem.  Zobrazení Deeperu bylo správně +/- 10cm. Rušení signálu jsem vyloučil následným použitím každé sondy samostatně. Konkurenční sonda je tak na již druhé (!!!) reklamaci.

Hodnocení

                Deeper je první svého druhu a tak není s čím reálně porovnávat. Jediná možnost srovnání se nabízí s konkurencí využívající samostatný přijímací systém a obrazovku. Za předpokladu, že si pořídíte pouzdro na telefon, které lze upnout na předloktí (otázka 200,-) jeví se mi Deeper praktičtější, kdy mám obě ruce volné k manipulování s prutem a současně jsem schopný sledovat display. Měl jsem možnost porovnání s levnější konkurencí. Pokud pominu již zmiňované „volné ruce“ deeper má více funkcí, vykreslování dna se mi jeví komplexnější - ostřejší (přece jen display telefonu má lepší rozlišení, než display echolotu) a citlivější. Další (přece jen) výhodou je již zmiňovaný tvar., Sonda Deeperu vždy správně „sedí“ na hladině, nepřeklápí se či dokonce nemotá, což se o konkurenci říct nedá. Ta naopak vyhrává ve váze (cca 30g), kde můžu k obsluze použít prut nižší gramáže. Dosah obou zařízení byl v praxi +/- stejný. (do té doby než kolega sondu „vytunil“ a nainstaloval homemade anténu, poté měla konkurence dosah vyšší, ovšem paradoxně menší hmotnost bránila delším náhozům a výsledek zůstal tak stejný).
                Za půl roku testování mi Deeper ušetřil spoustu práce především na menších zarostlých vodách, kde není možnost použít člun a markrování je obtížné (překážky ve vodě, stulíky, aj). Na můj vkus se sonda dlouho páruje s telefonem (cca 10-20s), ovšem potom je spojení již trvalé (u konkurence jsem se setkával s občasným vypadáváním signálu) a sonda se sama vypíná po dvou minutách mimo vodu. Během cca 30 použití (doba jednoho používání 15min až 4h) jsem 2x zaznamenal potíže se ztrátou signálu, vždy během slabé baterky telefonu, proto doporučuji nechodit k vodě s vybitou baterkou, protože i funkce bluetoth baterku poměrně rychle vybíjí. Výdrž samotné sondy je opravdu velká (sondu nabíjel pouze dvakrát).  Výdrž baterky je 4-5h! (takou výdrž nemá většina telefonu se zapnutým bluetoth).
                Tradiční otázka ceny a výkonu je podle mého názoru zbytečná. Cena Deepru se pohybuje přibližně na úrovni nejvyšších řad konkurence a je tak na zákazníkovi, zdali chce echolot párovaný s telefonem či extra zařízení navíc.

 

Komentář ke článku (4)